Cierpisz na bezsenność? Zacznij od zmian w diecie.

Cierpisz na bezsenność? Zacznij od zmian w diecie.

Bezsenność dotyka wiele osób. Szacuje się, że około 12% populacji cierpi na bezsenność, która trwa zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni, lub nawet miesięcy w przypadku bezsenności przewlekłej. Do objawów bezsenności często zalicza się krótki i płytki sen, długie i trudne zasypianie, wybudzanie się w nocy i niezdolność do ponownego zaśnięcia. Bezsenność może mieć wiele przyczyn, często pojawia się jako reakcja na stres. Wiele osób cierpi na bezsenność z powodu źle zbilansowanej diety, ubogiej w pełnowartościowe białko i węglowodany. Musimy pamiętać także, że przewlekłe stosowanie leków nasennych może prowadzić do uzależnienia i spadku jakości snu, dlatego też są one rozwiązaniem krótkotrwałym i często nie likwidują przyczyny tego problemu.

Co w codziennej diecie wspiera zdrowy sen?

Przede wszystkim bardzo ważnym składnikiem pokarmowym jest L-tryptofan. L-tryptofan jest aminokwasem egzogennym, który wpływa na wydzielanie serotoniny i melatoniny, substancji ważnych dla spokojnego i zdrowego snu. Najwięcej tryptofanu znajdziemy w produktach zwierzęcych, takich jak mięso, jaja, oraz niewielkie ilości w produktach roślinnych, takich jak chociażby komosa ryżowa. Ważnym składnikiem diety, wspierającym zdrowy sen, jest magnez, wapń i potas. Magnez przy wsparciu wapnia i potasu, wpływa na ograniczenie aktywności układu nerwowego, co ułatwia zasypianie. Dobrym źródłem magnezu są: kasza gryczana, kasza jaglana, kakao, orzechy. W przypadku pojawienia się bezsenności, która jest efektem przebytego stresu, warto zadbać o prawidłową podaż witamin z grupy B, szczególnie witaminy B6, która skutecznie przyczynia się do zmniejszenia wrażliwości na czynniki stresotwórcze. Dobrym źródłem witaminy B6 są: mięso, ryby, kasza gryczana, brokuły, ziemniaki oraz banany. W przypadku dużych niedoborów powyższych składników odżywczych, warto rozważyć po konsultacji ze specjalistą, wdrożenie suplementów diety, tak aby skutecznie uzupełniać niedobory tych substancji.

W przypadku przewlekłych problemów z bezsennością, warto rozważyć suplementację kwasem γ-aminomasłowym (GABA). GABA jest neuroprzekaźnikiem, który może mieć wpływ na niwelowanie działania czynników stresujących, oraz ułatwiać zasypianie.

Warto pamiętać też o tym, że zła jakość snu i problemy z zasypianiem mogą wiązać się z prozaiczną przyczyną, którą jest niedostateczna ilość spożytych kalorii. Jeśli ostatni posiłek zjadamy 4 lub 5 godzin przed snem, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy zasypiać będąc już głodnymi, nasza jakość nocnego wypoczynku będzie niska i tym samym obudzimy się wcześniej, bo organizm będzie potrzebował pożywienia. Dobrą praktyką, która może sprawdzić się u wielu osób, jest spożywanie lekkostrawnego posiłku z przewagą węglowodanów, najwyżej 2 godziny przed snem.

Pozdrawiamy.
Redakcja dbamyozdrowie.pl

Wesprzyj nas :)

Wróć