Czy chrom wpływa na odchudzanie?

Czy chrom wpływa na odchudzanie?

Chrom jest pierwiastkiem, który jest często polecany, jako suplement wspomagający odchudzanie oraz procesy regeneracji. Istnieje szereg badań, które mówią, że stosowanie chromu w postaci suplementu diety może powodować zmniejszenie masy tkanki tłuszczowej i polepszenie jakości masy mięśniowej. Wszystko to za sprawą oddziaływania na hormon insuliny w organizmie. Wyniki badań pokazują, że chrom może wpływać na regulację poziomu glukozy we krwi, przez co w pewnym stopniu zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. W szeregu przeprowadzonych badań wykazano także, że u osób z podwyższonym cholesterolem i poziomem glukozy, dochodzi do istotnego obniżenia cholesterolu LDL, zmniejszenia glikemii na czczo, redukcji wagi, a także obniżenia poziomu hemoglobiny glikowanej przy odpowiednio dobranej suplementacji (najczęściej stosowanym preparatem jest pikolinian chromu).

Lepsze efekty przyjmowania chromu uzyskuje się w przypadku osób z nadwagą i cukrzycą oraz znacznie podwyższonym poziomem cholesterolu. W przypadku osób zdrowych efekty są mniej zauważalne. Należy przypomnieć także, że suplementacja chromu u osób otyłych bez wdrożenia systematycznego wysiłku fizycznego nie wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej, ani na zwiększenie masy mięśni, czego często mylnie oczekuje się po tym składniku. Istnieją także doniesienia, o skutecznym leczeniu cukrzycy posterydowej u osób intensywnie leczonych sterydami.

Szczególnie duże ilości chromu organizm traci w przypadku przewlekłego stresu. Dochodzi wtedy do wzmożonego wydalania z moczem, co może zwiększać zapotrzebowanie na ten pierwiastek. W postaci naturalnej najwięcej chromu znajdziemy w kakao i w produktach zwierzęcych, oraz kaszach gruboziarnistych.

Badania nad skutecznością suplementacji chromem są niejednoznaczne. Nie brak też opinii o znikomych korzyściach zdrowotnych wynikających z przyjmowania chromu. Decydując się na stosowanie suplementu, warto zapytać o opinię specjalisty, gdyż nadmiar chromu w ustroju może przyczyniać się do osłabienia pracy układu odpornościowego (spadek ilości leukocytów) i przyczyniać się powstawania nowotworów.

Pozdrawiamy.
Redakcja dbamyozdrowie.pl

Wesprzyj nas :)

Wróć