Jak złagodzić zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) za pomocą diety?
Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) dotyka każdego dnia wiele kobiet. W związku z okresowo nasilającymi się dolegliwościami, często poszukuje się sposobów na poprawę samopoczucia, którymi jest zazwyczaj stosowanie suplementów ziołowych, czy też innych środków farmakologicznych. Jak wykazują badania, stopień nasilenia dolegliwości waha się od symptomów łagodnych, po trudne do zniesienia bóle brzucha, wzdęcia, bóle głowy, czy też uczucie ciężkości i puchnięcie kończyn. Jest też grupa kobiet, która spotykając się często z brakiem zrozumienia ze strony środowiska, zmuszona jest do kilkudniowej przerwy w pracy, ze względu na zbyt intensywne objawy PSM, uniemożliwiające aktywność zawodową i funkcjonowanie na wielu innych płaszczyznach. Wszystkie objawy, które mogłyby sugerować inne podłoże złego samopoczucia, powinny być konsultowane ze specjalistą, jednak coraz więcej kobiet bez aktywnych stanów chorobowych szuka pomocy w związku z PSM. Jednym z ważnych aspektów, który może skutecznie wpłynąć na zmniejszenie dolegliwości i poprawę samopoczucia jest modyfikacja codziennego jadłospisu.
Najwięcej przykrych dolegliwości związanych z PSM obserwuje się u kobiet z nadwagą, których dieta obfituje w cukier i nabiał, taki jak chociażby mleko czy jogurty. Te produkty spożywcze często wzmagają produkcję gazów, powodując dodatkowe wzdęcia i dyskomfort w okolicach brzucha, nasilając tym samym objawy PSM. Również kobiety spożywające żywność typu fast food, częściej miewają przykre dolegliwości związane z tym stanem. Jak pokazują badania, istotnym problemem jest też zbyt niskie spożycie magnezu w codziennej diecie. Kobiety, których pożywienie jest bogate w magnez, słabiej odczuwają zespół napięcia przedmiesiączkowego. Dlatego też należy pamiętać o codziennym spożyciu produktów bogatych w ten minerał, takich jak chociażby: kasza gryczana, kasza jaglana, kakao czy orzechy. Należy wziąć również pod uwagę suplementację magnezem, w celu wyrównania niedoborów.
Kolejnymi ważnymi składnikami pokarmowymi, których niedobory obserwuje się u kobiet z intensywnymi objawami PSM, to witamina D i wapń. W grupie badanych kobiet z silnymi objawami zespołu napięcia przedmiesiączkowego zaobserwowano niskie stężenie witaminy D we krwi, powstające najczęściej w wyniku małego spożycia ryb, olejów, oraz niewystarczającej ekspozycji na słońce. U wielu kobiet niedobory wapnia miały wpływ na nasilenie skurczów w okolicach brzucha. Kobiety, które zmieniły dietę wzbogacając ją w produkty zawierające magnez, wapń i witaminę D, zaobserwowały istotną poprawę samopoczucia i zmniejszenie odczuwanych dolegliwości.
Pozdrawiamy.
Redakcja dbamyozdrowie.pl