Magiczna tabletka nie istnieje.
Magiczna tabletka nie istnieje. I raczej długo nie powstanie.
O co tu chodzi?
Spore grono osób dochodzi w swoim życiu (niestety zbyt wcześnie!) do takiego momentu, w którym zaczyna odczuwać dolegliwości związane z wieloma aspektami własnego zdrowia. Mogą to być na przykład problemy z układem pokarmowym, które idą często w parze z bólem stawów, problemami ze skórą, spadkiem samopoczucia, oraz pogorszeniem się wyników podstawowych badań.
Nagromadzenie powyższych problemów próbujemy najczęściej rozwiązać jak najszybciej, przyzwyczajeni do tego, że przecież przeziębienie leczymy dostępnymi lekami około tygodnia i zapominamy o całej sprawie. Zgłaszamy się do lekarza, otrzymujemy zestaw leków, przyjmujemy je tydzień lub nieco dłużej i… nic się nie zmienia. Sfrustrowani zmieniamy leki, znów przyjmując je określony czas i… nadal niewiele się zmienia. Przecież byliśmy u lekarza, braliśmy przepisane leki…
Musimy uświadomić sobie, że szereg dolegliwości, które odczuwamy, jest często spowodowany wieloletnim zaniedbywaniem własnego zdrowia poprzez brak regularności w przyjmowaniu posiłków, przewlekłym odwodnieniem, spożywaniem bezwartościowej i przetworzonej żywności, brakiem aktywności fizycznej, czy paleniem tytoniu. Musimy zdać sobie sprawę z faktu, że proces powrotu do zdrowia może trwać wiele miesięcy i powinien odbywać się na wielu płaszczyznach. Magiczna tabletka, która rozwiąże problem w ciągu kilku dni, nie istnieje.
Od czego zacząć:
Oprócz przyjmowania przepisanych przez specjalistę leków, powinniśmy skorzystać z porady dietetyka, tak aby ustalić optymalną dietę wspomagającą regenerację i odbudowę organizmu. W procesie leczenia prawidłowa i zbilansowana dieta jest niezmiernie ważna, jeśli nie najważniejsza. Należy skupić się na wyeliminowaniu pokarmów, które mogą zaburzać wchłanianie składników odżywczych i które są przyczyną powstawania alergii i stanów zapalnych układu pokarmowego. Są to najczęściej: gluten, nabiał i cukier. Istotnym etapem powinna być odbudowa mikroflory bakteryjnej, która jest istotnym czynnikiem, niezbędnym do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego. Niezbędne jest także prawidłowe nawodnienie, które wpływa na prawidłowy przebieg procesów metabolicznych. Warto także wykonać przynajmniej podstawowe badania, w celu ustalenia ewentualnych niedoborów składników odżywczych, oraz rozważyć wdrożenie suplementów diety. Elementem ważnym w procesie odbudowy zdrowia, jest także wytrwałość i konsekwencja, która gwarantuje nam zwiększenie skuteczności naszych działań. Musimy być świadomi także tego, że leczenie chorób takich jak nadciśnienie, cukrzyca, insulinooporność, czy też choroby autoimmunologiczne, praktycznie nie wiele daje bez prawidłowego wsparcia dietetycznego i suplementów. Współpraca lekarza i dietetyka powinna być powszechną praktyką w terapii wielu chorób.
Pozdrawiamy.
Redakcja dbamyozdrowie.pl