Opóźnij starzenie - zadbaj o kolagen
W ostatnim czasie obserwujemy duży wzrost zainteresowania preparatami i zabiegami o działaniu opóźniającym starzenie. Dużą grupę preparatów w walce z negatywnym skutkiem upływającego czasu dla komórek naszego organizmu stanowi kolagen, obecny w wielu postaciach i zestawieniach z innymi składnikami odżywczymi. Znaczna część to także środki mające zapobiec nadmiernemu rozpadowi kolagenu i substancje wspierające jego produkcję przez organizm.
Dlaczego kolagen jest ważny w procesie zapobiegania starzeniu się organizmu?
Kolagen jest jednym z najważniejszych białek w organizmie ludzkim. Występuje w wielu strukturach takich jak chociażby: chrząstki stawowe, kości, mięśnie, gałki oczne, włosy, skóra. Jednym z ważnych zadań kolagenu jest nadanie narządom wytrzymałości i sprężystości. W przypadku skóry kolagen dodatkowo zwiększa jędrność i poprawia stan nawilżenia, przeciwdziałając powstawaniu zmarszczek. W przypadku chorób stawów, czy też innych chorób tkanki łącznej, kolagen uczestniczy w procesie regeneracji i odbudowy komórek, przyspieszając przy tym powrót do zdrowia. Kolagen stanowi też ważną część układu nerwowego, uczestnicząc w procesie budowy neuronów, i tym samym zapewniając ich prawidłowe działanie. Wszystkie te cechy sprawiają, że wysoki poziom kolagenu i jego sprawna produkcja, są ważnym czynnikiem, który utrzymuje zdrowie i opóźnia starzenie narządów i tkanek.
Co powoduje niedobór kolagenu?
Produkcja kolagenu zaczyna zwalniać u zdrowych ludzi już około 25 roku życia. Jak pokazują wyniki badań, po 60 roku życia organizm wielu osób przestaje całkowicie produkować kolagen. Wtedy też najczęściej zaczynają pojawiać się doskwierające problemy ze stawami, ze wzrokiem, skóra staje się wysuszona i pozbawiona jędrności. Zaburzenia w produkcji kolagenu, mogą być również przyczyną powstawania nowotworów. Niedobór kolagenu może przyspieszać wypadanie włosów. Dodatkowo negatywny wpływ na jego produkcję, mają wszystkie aktywne choroby, przewlekłe stany zapalne, które tocząc się w obrębie danego narządu, nasilają zużycie białka do naprawy komórek. Wiele środków farmakologicznych, wpływających na upośledzenie wchłaniania składników odżywczych, może pośrednio wpływać także na obniżenie produkcji kolagenu. Przyspieszony rozkład kolagenu występuje w przypadku przegrzewania organizmu (chociażby w przypadku nadmiernego wysiłku fizycznego) lub zbyt dużego wychłodzenia.
Jak zadbać o prawidłową produkcję kolagenu?
Najważniejszym działaniem zapobiegającym rozpadowi kolagenu, jest wygaszenie stanów zapalnych w organizmie. Postarajmy się wzmocnić naszą florę bakteryjną w jelitach, stosując probiotyki po konsultacji ze specjalistą. Prawidłowa funkcja jelit usprawni wchłanianie składników odżywczych, niezbędnych do produkcji kolagenu. Ważną kwestią jest zbilansowana dieta, bogata przede wszystkim w pełnowartościowe białko (np. pochodzące z ryb, jaj, indyka lub wołowiny) a także prawidłowe spożycie witamin A, E i C (witamina C jest szczególnie ważna w syntezie struktur kolagenowych). Wśród składników mineralnych istotną rolę w produkcji kolagenu odgrywa żelazo i miedź, której najwięcej znajdziemy w kakao, pestkach dyni oraz kaszy gryczanej. W przypadku znacznych niedoborów witamin i minerałów warto rozważyć wdrożenie suplementacji.
Pozdrawiamy.
Redakcja dbamyozdrowie.pl