Wzdęcia i niestrawność? Może to alergia pokarmowa?

Wzdęcia i niestrawność. Może to alergia pokarmowa?

Alergie pokarmowe dotykają coraz więcej populacji. Każdego dnia wiele osób odczuwa dolegliwości ze strony układu pokarmowego, które są bardzo różnorodne, począwszy od wzdęć, biegunek, zgagi, po obniżenie apetytu. Nierzadko towarzyszą tym objawom bóle głowy. Częste są też dolegliwości ze strony układu oddechowego, takie jak: nieżyt nosa czy zapalenie krtani, czasami błędnie mylone z infekcją wirusową. W wielu przypadkach wymienione wcześniej objawy mogą nie mieć podłoża w konkretnej chorobie, a są po prostu przyczyną alergii pokarmowej na wybrane produkty spożywcze. Alergia pokarmowa może pojawić się nagle, niezależnie od wieku i stanu zdrowia, jednak najczęściej objawy obserwuje się u dzieci i osób w podeszłym wieku, często ze względu na zły stan przewodu pokarmowego. Przewlekle występujące osłabienie i obniżenie nastroju może mieć również związek z alergiami pokarmowymi.

Dlaczego tak się dzieje?

Procesy towarzyszące alergii pokarmowej są zjawiskiem złożonym. To, na co warto zwrócić uwagę, to fakt, iż alergen w postaci białka, przenikając z nabłonka jelitowego do tkanki limfatycznej, jest traktowany jak zagrożenie dla organizmu, wywołując reakcję układu odpornościowego, w postaci aktywacji limfocytów, produkcji interleukin prozapalnych i interferonów. Procesy te, jako objaw stanu zapalnego, w zależności od nasilenia, mogą powodować szereg wcześniej wspomnianych objawów.

Co uczula?

Alergię pokarmową możemy mieć na większość produktów spożywczych, jednak najczęściej są to:
mleko i jego przetwory, jaja, pszenica, orzechy, ryż. Często też przyjmowane leki mogą być przyczyną szeregu objawów alergicznych.

Jak sobie pomóc?

Najważniejszą kwestią jest ustalenie, na jakie produkty żywnościowe nasz organizm reaguje objawami alergii. Najczęściej wykonuje się testy skórne lub testy alergiczne z krwi. O takie testy możemy zapytać lekarza podczas konsultacji, lub specjalistę w laboratorium diagnostycznym. Po otrzymaniu wyniku powinniśmy wykluczyć z diety żywność, która wywołuje u nas objawy alergii, oraz zadbać o odbudowę nabłonka jelitowego. W przypadku alergii na mleko i jego przetwory, powinniśmy stosować żywność hipoalergiczną w postaci hydrolizatu białka serwatkowego, który to produkt w wyniku hydrolizy białek do peptydów o prostszej budowie, charakteryzuje się zmniejszoną immunogennością i nie powoduje dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Spożywanie hydrolizatu białka, chroni nas także przed niedoborami pokarmowymi, które mogą powstać w wyniku wykluczenia z diety mleka i jego przetworów. Jak wykazały badania, stosowanie preparatów probiotycznych ze szczepami bakterii Lactobacillus i Bifidobacterium skutecznie obniża, lub jest w stanie całkowicie wyeliminować objawy alergii. Ponadto przyczynia się do odbudowy flory bakteryjnej i wzmaga regenerację nabłonka jelit, co jest kluczowe w zapobieganiu alergiom pokarmowym. Herbata i czerwone wino jako źródło polifenoli, mogą przyczyniać się do obniżenia dolegliwości związanych z alergiami pokarmowymi. Jak wykazują badania, wśród mieszkańców Grecji i Włoch, stosujących dietę śródziemnomorską, spożywających równocześnie niewielkie ilości czerwonego wina, obserwowano mniejsze nasilenie objawów u osób cierpiących na alergie pokarmowe.

Pozdrawiamy.
Redakcja dbamyozdrowie.pl

 

Wesprzyj nas :)

Wróć