Czy suplementy działają?

Czy suplementy diety działają?

Na rynku znajduje się obecnie wiele preparatów wspomagających codzienne funkcjonowanie naszego organizmu. Do dużej grupy produktów należą suplementy diety z witaminami, bądź składnikami mineralnymi. Istnieje wiele opinii na temat tego, czy warto przyjmować suplementy diety, czy suplementy w ogóle działają, czy są szkodliwe, czy ich przyjmowanie może pogorszyć stan zdrowia podczas leczenia wielu chorób itd. Poniżej postaramy się przybliżyć kilka istotnych dla nas kwestii związanych z przyjmowaniem suplementów diety.

Suplementy nie zastąpią zbilansowanej diety.

Podstawą zdrowia jest zbilansowana dieta, zawierająca odpowiednią ilość składników odżywczych. Suplementy zwiększają wartość odżywczą działając synergicznie z przyjmowanym pożywieniem i wspierają tym samym dietę. Niestety, słabo działają, lub wręcz mogą zaszkodzić, gdy są przyjmowane zamiast posiłku, lub zamiast danej grupy pokarmów, chociażby takich jak np. warzywa lub owoce.

Suplementy diety u wielu osób mogą dawać różne efekty.

Obiegowe opinie o zażywaniu suplementów pokazują, że wiele osób zachwala sobie działanie danego preparatu, natomiast niektórzy nie zauważają istotnych zmian po długotrwałym zażywaniu tego samego suplementu, twierdząc czasami, że czują się nawet gorzej. Skąd te rozbieżności? Przyczyn może być wiele. Powinniśmy być świadomi faktu, że dana grupa użytkowników suplementów może mieć różny poziom niedoboru danego składnika odżywczego, tak więc u jednej osoby dojdzie do szybszego wyrównania niedoborów i efekty będą bardziej widoczne, zaś u innej osoby ze znacznymi niedoborami proces ten może trwać znacznie dłużej. Kolejną sprawą są zaburzenia wchłaniania, na które cierpi duża część populacji. Zaburzenia te mogą mieć znaczny wpływ na skuteczność działania suplementu. Ważną sprawą jest dobry stan jelit i układu enzymatycznego, który uczestniczy w procesie wchłaniania składników z preparatów suplementacyjnych. Osoby ze schorzeniami jelit, niedoborem enzymów trawiennych mogą mieć problem z wykorzystaniem potencjału zawartego w tego typu preparatach, a metabolity powstałe w wyniku nieprawidłowego rozkładu i wchłaniania danej substancji, mogą być szkodliwe dla organizmu.

Tak więc: czy suplementy diety działają?

Generalnie tak. Jednak na rynku jest wiele preparatów, które posiadają niską jakość i praktycznie nie przynoszą żadnej korzyści. Są to najczęściej preparaty, zawierające substancje czynne w postaci trudno przyswajalnej np. kwas foliowy w postaci syntetycznego kwasu pteroilomonoglutaminowego, czy też np. magnez w postaci tlenku magnezu. Wiele probiotyków bez szczegółowej charakterystyki poszczególnych bakterii w preparacie, może nie posiadać odpowiedniej ich ilości, zdolnej wywołać efekt terapeutyczny. Duża część preparatów wieloskładnikowych (np. suplementy multiwitaminowe) zazwyczaj nie przynosi korzyści prozdrowotnych, ze względu na niską jakość użytych substancji, wypełniaczy i wzajemnych między nimi niekorzystnych interakcji.

Jakie preparaty najlepiej wybierać?

Warto skonsultować się ze specjalistą, który powinien doradzić nam odpowiedni preparat. Na początku warto ustalić, co jest nam potrzebne. Niedobory pokarmowe najczęściej diagnozujemy przy użyciu badań podstawowych. Preparaty suplementacyjne dobieramy indywidualnie. Polecamy stosować preparaty o jak najmniejszej liczbie substancji czynnych. Za najlepsze uważany preparaty jednoskładnikowe. Oczywiście istnieje wiele wyjątków, jak choćby przyjmowanie żelaza z witaminą C, bądź magnezu z witaminą B6, jednak zasada: czym mniej tym lepiej, działa często na korzyść preparatu. Nie bierzmy suplementów, na wszelki wypadek, ponieważ może to spowodować nadmierną kumulację danego składnika, i dodatkowe obciążenie dla narządów. Może to nawet doprowadzić do innych chorób przewlekłych, takich jak np. schorzenia tarczycy spowodowane nadmierną suplementacją jodem.

Pozdrawiamy.
Redakcja dbamyozdrowie.pl

Wesprzyj nas :)

Wróć