Witamina C i walka z rakiem

Witamina C i walka z rakiem

Coraz częściej pojawiają się doniesienia o dobroczynnym działaniu witaminy C w kontekście walki z chorobami nowotworowymi. Od dawna też wśród naukowców prowadzone są dyskusje i badania
na temat wpływu kwasu askorbinowego na przebieg terapii onkologicznej. Postaramy się przybliżyć kilka faktów z badań nad tym „cudownym lekiem”.

Jedną z przyczyn powstawania chorób nowotworowych może być nagromadzenie się w organizmie zbyt dużej ilości reaktywnych form tlenu. Mogą one doprowadzać do uszkadzania białek, lipidów, czy też samego DNA komórek i tym samym zapoczątkować proces nowotworowy. W badaniach wykazano, że witamina C mając silne działanie antyoksydacyjne, zmniejsza ilość uszkodzeń powstałych w wyniku działania wolnych rodników, a także przyczynia się do ich usuwania z organizmu.

Kolejnym ważnym aspektem działania witaminy C jest hamowanie tworzenia się nitrozoamin, które powstają przy udziale bakterii Helicobacter pylori i azotanów znajdujących się w żołądku. Zjawisko to może przyczyniać się do ochrony tego narządu przed pojawieniem się procesów karcynogenezy.

Niezwykle istotną cechą kwasu askorbinowego ze względu na ochronę przeciwnowotworową, jest jego działanie immunomodulacyjne. Badania wykazują, że witamina C zwiększa aktywność i żywotność komórek układu odpornościowego (komórki NK oraz limfocyty T i B), odpowiedzialnych za proces zwalczania nowotworu.

W przypadku leczenia onkologicznego, przypuszcza się, że kwas askorbinowy może ograniczać namnażanie się komórek raka i wzrost guza. Witamina C działa stymulująco na produkcję kolagenu, polepszając przy tym jakość tkanki łącznej tworzącej barierę oddzielającą nowotwór od tkanek zdrowych, hamując tym samym jego proliferację i ograniczając ryzyko przerzutów. Zauważono także, że witamina C może być cytotoksyczna (poprzez produkowanie nadtlenku wodoru) wobec komórek nowotworowych.

Jak pokazują badania, podawanie kwasu askorbinowego w trakcie chemioterapii i radioterapii może zmniejszać dotkliwość skutków ubocznych. Istotny jest także fakt, że osoby z chorobami onkologicznymi mają znacznie obniżone stężenie poziomu witaminy C we krwi w stosunku do osób zdrowych, co może wskazywać na jej działanie ochronne.

Podkreślamy, że jak sugerują doniesienia naukowe, kwestia stosowania kwasu askorbinowego w terapiach onkologicznych wymaga nadal pogłębionych badań, jednak warto już dziś zadbać o odpowiednio dobraną i zbilansowaną dietę i opcjonalną suplementację, tak aby zapewnić sobie możliwie wysokie stężenie witaminy C we krwi.

Pozdrawiamy.
Redakcja dbamyozdrowie.pl

Wesprzyj nas :)

Wróć