Zadbaj o prawidłowe nawodnienie

Zadbaj o prawidłowe nawodnienie!

Zbyt mała ilość wypijanej wody może być przyczyną przewlekłego zmęczenia, a także może powodować niestrawność i różne dysfunkcje układu pokarmowego. To tylko kilka problemów zdrowotnych, jakie mogą powstać w wyniku niedoboru wody. Woda jest podstawowym składnikiem budulcowym komórek i tkanek, bierze udział w procesach trawienia, jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na prawidłowy przebieg metabolizmu w organizmie ludzkim. Odgrywa również istotną rolę w procesie regulacji temperatury ciała. Zawartość wody w organizmie dorosłego, szczupłego człowieka wynosi około 60% (u osób z nadwagą może być zmniejszona nawet o 15%!) i spada wraz z wiekiem.

Utrata wody w organizmie ludzkim przebiega w sposób ciągły. Organizm nieustannie zużywa ją na procesy metaboliczne, trawienie, wytwarzanie potu, nawilżenie błon śluzowych, skóry, a także podczas oddychania. W stanach chorobowych takich jak np. gorączka, czy biegunka, może dojść do zwiększonego zapotrzebowania na płyny. Ciągła utrata wody wymaga jej stałego uzupełniania.

Wiele osób zapomina o codziennym piciu wody, co w konsekwencji często prowadzi do generowania wielu problemów zdrowotnych. Niskie spożycie wody obserwuje się u ludzi starszych, u których pojawią się wraz z wiekiem zaburzenia regulacji pragnienia, prowadzące do pogłębienia się problemów z wieloma chorobami.

Jakie problemy ze zdrowiem może powodować przewlekłe odwodnienie?

- Zaburzenia pracy nerek i zwiększone ryzyko powstawania kamieni nerkowych
- Zaburzenia pracy serca i nadciśnienie
- Zaburzenia pracy wątroby
- Brak efektów podczas odchudzania
- Brak efektów podczas leczenia wielu przewlekłych chorób
- Uszkodzenia i bóle stawów
- Zaparcia i wiele innych dolegliwości.

Ile wody powinniśmy wypijać?

Zapotrzebowanie na wodę jest zależne od wielu czynników. Jednak średnie rekomendowane spożycie waha się w granicach 25 - 35 mililitrów na kilogram masy ciała. Kobiety powinny wypijać średnio około 2 litrów płynów dziennie, a mężczyźni około 2,5 litra. Nie wliczamy w to kawy, gęstych soków, oraz napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 3%. Zapotrzebowanie na płyny wzrasta odpowiednio przy wysiłku fizycznym. Podczas wysiłku zalecane jest przyjmowanie niewielkich ilości wody w odstępach 20 - 30 minutowych. W przypadku osób starszych zalecane jest pilnowanie wskazanego spożycia płynów, mimo braku odczuwania pragnienia, ponieważ często w wyniku stosowanych leków i zaburzenia funkcji nerek dochodzi do upośledzenia odczuwania pragnienia, które zwiększając odwodnienie, prowadzi zwykle do powstawania i zaostrzania wielu innych chorób.

Pozdrawiamy.
Redakcja dbamyozdrowie.pl

Wesprzyj nas :)

Wróć