Cierpisz na zgagę? Może to refluks.
Częsta zgaga i uczucie pieczenia w przełyku po posiłku, mogą być objawem refluksu żołądkowego. Często objawy nasilają się po tłustych pokarmach, bądź spożyciu kawy lub napojów gazowanych. Przyczyną tego stanu jest najczęściej osłabienie działania zwieracza przełyku i cofanie się kwaśnej treści z żołądka. Refluks może w początkowej fazie przebiegać bezobjawowo i charakteryzować się np. pustym odbijaniem. Powszechnie wiadomo, że jest to przypadłość dość uporczywa, która obniża istotnie komfort życia codziennego, dlatego też jak pokazują statystyki, sprzedaż leków i suplementów walczących ze zgagą, z roku na rok systematycznie rośnie. Nie ulega wątpliwości, że zmiany w codziennym żywieniu mogą istotnie wpłynąć na poprawę samopoczucia i zmniejszyć szkodliwe działanie tego schorzenia.
Co powinniśmy zmienić w diecie?
Najważniejszą kwestią, jaką należy zająć się na pierwszym miejscu, jest redukcja masy ciała. Badania pokazują, że najczęściej na zgagę spowodowaną przez refluks, cierpią osoby otyłe. Otyłość powoduje zmiany anatomiczne w budowie układu pokarmowego i wzrost ciśnienia w jamie brzusznej oraz częste cofanie się zawartości żołądka do przełyku a także jego drażnienie.
Kolejnym krokiem jest zadbanie o to, aby przerwy pomiędzy posiłkami były nie większe niż 2, 3 godziny, a same posiłki niewielkie objętościowo, jedzone o stałych porach. Starajmy się także o zmniejszenie ilości produktów o wysokiej zawartości tłuszczu, gdyż te powodują opóźnienie opróżniania i wzrost ciśnienia w żołądku oraz nasilenie objawów refluksu.
Posiłki lekko ciepłe są lepiej tolerowane przez osoby z refluksem żołądkowym, niż posiłki zimne.
Powinniśmy także wystrzegać się napojów gazowanych, szczególnie napojów gazowanych niskoalkoholowych, takich jak np. piwo. Potrawy i produkty spożywcze nie wskazane dla osób z refluksem żołądkowym to: wyroby z mąki pszennej, ciasta z kremami, dania na bazie ostrych przypraw i w szczególności owoce cytrusowe, takie jak pomarańcze, cytryny czy mandarynki.
W przypadku osób palących wyroby tytoniowe i cierpiących na refluks, obserwuje się nasilenie problemu, ponieważ nikotyna wpływa na upośledzenie perystaltyki żołądka zwiększając przy tym ryzyko wystąpienia objawów, dlatego też warto jak najszybciej zaprzestać palenia.
Pozdrawiamy.
Redakcja dbamyozdrowie.pl