Poprawisz stan swojej skóry za pomocą diety
Dziś chcielibyśmy zająć się dość powszechnym zjawiskiem występującym zarówno u kobiet jak i mężczyzn, jakim są problemy skórne. Wiele osób próbuje sobie poradzić na różne sposoby, zaczynając od stosowania preparatów ziołowych, zmiany kosmetyków, czy też wcierania maści zawierających antybiotyki lub sterydy przepisanych przez lekarza dermatologa. Jak pokazują badania, wielokrotnie powtarza się sytuacja, kiedy nie zauważamy istotnego czynnika, takiego jak codzienna dieta, który w znacznym stopniu może wpływać na pojawianie się lub zaostrzanie objawów w obrębie skóry. Bardzo często za chorobami skóry kryje się: nietolerancja określonych produktów spożywczych, niedobory pokarmowe, zaburzenia trawienia, czy też problemy z jelitami, ale także zaburzenia hormonalne, których źródłem często może być właśnie zła dieta.
Które produkty spożywcze mogą wpływać negatywnie na stan skóry?
Cukier i jego zamienniki
Wysokie spożycie cukru wiąże się ze wzrostem patogennej flory bakteryjnej w jelitach, co może w konsekwencji prowadzić do jego zwiększonej przesiąkliwości i przedostania się do krwiobiegu toksyn, które wywołując stany zapalne, manifestujące się na skórze.
Produkty spożywcze z dużą ilością składników dodatkowych
Dla osób z problemami skórnymi szczególnie polecane jest ograniczenie, czy też odstawienie produktów z substancjami dodatkowymi takich jak np. paczkowane wędliny, wyroby mięsne o długim terminie przydatności do spożycia, kolorowe gazowane napoje oraz szereg przetworzonych produktów z dodatkiem wzmacniaczy smaku, koloru i aromatu. Substancje dodatkowe mogą wykazywać działanie alergizujące i prozapalne, upośledzając przy tym wchłanianie składników odżywczych mających wpływ na dobrą kondycję skóry.
Gluten
Gluten zawierają produkty spożywcze szczególnie oparte na bazie pszenicy, żyta, owsa. Jest to lektyna pokarmowa, która ma właściwość polegającą na przyleganiu do nabłonka jelitowego i jego drażnieniu. Taki stan może doprowadzić do zapalenia w obrębie jelit, i tym samym umożliwić endotoksynom przenikanie do układu krwionośnego, co może spowodować nasilenie objawów trądzikowych.
Nabiał
Mleko i produkty pochodzące z mleka zawierają kazeinę, która u niektórych osób, może mieć działanie alergizujące, manifestujące się objawami skórnymi. Również w przypadku nietolerancji laktozy obserwuje się podobne objawy.
Produkty nietolerowane
U wielu osób mogą rozwinąć się nietolerancje bądź alergie na wybrane produkty spożywcze. Często objawem takiej sytuacji mogą być zmiany skórne, które nasilają się po spożyciu określonego produktu. Mogą to być orzechy, migdały, krewetki lub owoce jak np. kiwi. Dobrym sposobem diagnostycznym jest wykonanie testów alergicznych z krwi, w możliwie jak najszerszej formie. Pozwoli to na ewentualne wykluczenie produktów stanowiących problem dla naszego organizmu.
Eliminacja, bądź też ograniczenie wyżej wymienionych elementów diety, może znacząco wpłynąć na poprawę kondycji skóry. Pamiętać musimy również, że dieta, która nie pokrywa zapotrzebowania na witaminy A i E, a także cynk, dieta z niską zawartością kawasów omega-3, może zaostrzać objawy chorobowe i stany zapalne skóry. Podobnie dzieje się w przypadku innych problemów chorobowych układu pokarmowego np. w zespole złego wchłaniania.
Pozdrawiamy.
Redakcja dbamyozdrowie.pl