Stres i zmęczenie. Może to niedobór magnezu?
Wielokrotnie zastanawiamy się nad przyczynami przewlekłego zmęczenia, jakie nam towarzyszy każdego dnia. Wiele osób często nie bierze pod uwagę prawidłowej podaży ważnego makroskładnika, jakim jest magnez.
Magnez a uczucie zmęczenia.
Warto na początku podkreślić, że magnez jest kluczowym aktywatorem enzymów, które opowiadają za uruchomienie zgromadzonych w organizmie związków energetycznych (ATP), potrzebnych chociażby do poprawnej pracy narządów i mięśni. Niedobory tego pierwiastka w tym przypadku mogą powodować zmniejszoną wydolność organizmu oraz uczucie wyczerpania.
Magnez a przewlekłe bóle głowy.
Niedobór magnezu może odgrywać znaczącą rolę w przyczynach bólu głowy. Badania, pokazują, że suplementacja tym pierwiastkiem znacząco wpływa na redukcję epizodów chorobowych, mając przy tym działanie relaksacyjne i poprawiające przewodnictwo nerwowe. Prawidłowa podaż magnezu w diecie wpływa również na obniżenie poziomu ciśnienia tętniczego krwi, przez co może redukować objawy o tym podłożu.
Niedobory magnezu a inne objawy chorobowe
Objawy dużego niedoboru magnezu to najczęściej: osłabienie, bolesne skurcze występujące w różnych częściach ciała, nadmierne wypadanie włosów, kołatanie serca, szybkie męczenie się oraz zaburzenia koncentracji. Przewlekły niedobór magnezu ma także duży związek z cukrzycą typu I i II. W badaniach wykazano, że osoby z niską zawartością magnezu w diecie są narażone na insulinooporność i większe ryzyko powstawania stanów zapalnych (np. wzrost CRP). Magnez bierze udział w procesie przebudowy kości i prawidłowej ich mineralizacji, więc jego niedobór może być również przyczyną powstawania osteoporozy.
Źródła pokarmowe i dzienne zapotrzebowanie.
Magnez możemy znaleźć w takich produktach jak: kakao, czekolada gorzka 80 - 90%, nasiona słonecznika, orzechy, migdały, kasza jaglana, kasza gryczana, kasza jęczmienna, płatki owsiane, otręby, ryż brązowy. Dzienne spożycie magnezu zależy od wielu czynników, jednak najczęściej przyjmuje się wartość między 300 a 400 mg.
W przypadku znacznych niedoborów po konsultacji z dietetykiem, farmaceutą, bądź lekarzem warto sięgnąć po suplementy z magnezem, w możliwie najlepiej przyswajalnej postaci (np. popularny cytrynian magnezu).
Pozdrawiamy.
Redakcja dbamyozdrowie.pl