Hemoroidy i dieta. Jak zapobiegać chorobie?
Choroby związane z hemoroidami stanowią ważny problem społeczny wśród wszystkich grup wiekowych. Na dokuczliwe objawy skarży się coraz częściej nastoletnia młodzież. Niepokojące jest występowanie tego problemu nawet u dzieci w wieku przedszkolnym.
Co powinniśmy wiedzieć o hemoroidach?
Hemoroidy to struktury naczyniowe, znajdujące się w odbycie, spełniające ważną rolę podczas wypróżniania. Wszyscy takie struktury posiadamy. Zdrowe hemoroidy nie są wyczuwalne. Problemy pojawiają się wtedy, gdy dochodzi do ich patologicznego powiększenia, stanów zapalnych, krwawienia i bólu podczas wypróżniania, zauważa się guzki, wyczuwalne w obrębie zwieracza odbytu. Należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, który oceni stan zaawansowania choroby i wdroży odpowiednie leczenie.
Co wpływa na powstanie choroby?
Problem związany z hemoroidami często pojawia się u osób z nadwagą, wykazujących na co dzień niską aktywność fizyczną, mających siedzący tryb pracy, oraz stosujących dietę ubogą w warzywa i owoce. Jedzenie w dużych ilościach smażonych potraw mięsnych, zmniejsza tempo przesuwania się pokarmu w jelitach, nadmiernie obciąża układ trawienny, powodując przekrwienie jelita, wpływając tym samym negatywnie na struktury hemoroidów. Podobnie działa spożywanie w dużych ilościach wysoko procentowych alkoholi. U dzieci w wieku przedszkolnym najczęściej dochodzi do powstania hemoroidów w wyniku częstych zaparć, wywołanych zbyt małą ilością błonnika w diecie (dzieci często nie otrzymują do jedzenia odpowiedniej ilości owoców i warzyw) a także zbyt małej ilości wypitej wody w ciągu dnia, która ma istotny wpływ na zmniejszenie ilości zaparć i ułatwienie wypróżniania. Problemem tym często dotknięte są kobiety w ciąży lub po porodzie. W wyniku zmian fizjologicznych i ucisku na struktury naczyniowe w jamie brzusznej, dochodzi często do powiększenia się hemoroidów. W przypadku sportowców uprawiających dyscypliny sylwetkowe, pojawiają się licznie przypadki osób z hemoroidami, wynikające często z nadmiernego obciążenia wysiłkiem.
Jak leczyć i zapobiegać?
W przypadku hemoroidów, szczególnie krwawiących, mocno powiększonych, warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi w kwestii postępowania leczniczego. Aby zapobiec dalszemu rozwojowi tego schorzenia, powinniśmy włączyć do diety większą ilość błonnika rozpuszczalnego (ok. 20 - 30 g. / dziennie), pochodzącego głównie z warzyw i owoców, który pozwoli skutecznie zmiękczyć treść pokarmową w jelicie i ułatwić wypróżnianie. Dodatkowo nie zapominajmy o wypiciu codziennej dawki wody (ok. 2 litry), tak aby skutecznie przeciwdziałać zaparciom. Warto także pomyśleć o redukcji wagi, i włączeniu odpowiedniej ilości ruchu. Z preparatów doustnych warto stosować suplementy zawierające flawonoidy i witaminę C. Flawonoidy są preparatami o szerokim zastosowaniu. Mają działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Wpływają na ograniczenie działania enzymów rozkładających kolagen i uszkadzających układ naczyniowy. Jak wykazują badania, flawonoidy zwiększają szczelność naczyń krwionośnych, działając przy tym korzystnie na struktury hemoroidów. Witamina C wspiera działanie flawonoidów zwiększając efekt przeciwzapalny i uszczelniający.
Pozdrawiamy.
Redakcja dbamyozdrowie.pl